Dachówki fotowoltaiczne to dachówki i system fotowoltaiczny w jednym. Jeśli chcesz produkować własną ekologiczną energię z dachu, bez znacznej zmiany optyki budynku przez moduły fotowoltaiczne, wybierz dachówki fotowoltaice.

Zalety: Dachówki fotowoltaiczne są wizualnie nie do odróżnienia od tradycyjnych ceramicznych dachówek, dzięki czemu idealnie pasują do wizualnego obrazu dachu – lepiej niż jakikolwiek inny panel fotowoltaiczny.

Dachówki fotowoltaiczne – ogólne wiadomości

Dachówki fotowoltaiczne łączą klasyczną optykę dachówki  z najnowocześniejszą technologią. Są one specjalnym rodzajem instalacji fotowoltaicznych na dachu. Najważniejszą różnicą w stosunku do paneli fotowoltaicznych  jest fakt, że poszczególne dachówki (moduły słoneczne) są znacznie mniejsze. Podczas gdy panele fotowoltaiczne na dachu często mają krawędzie o długości większej niż 1 metr. Dachówki fotowoltaiczne są zwykle oparte na standardowym wymiarze dachówek. Wyglądem przypominają zwykłe dachówki lub gonty. W wielu przypadkach trzeba bardzo uważnie spojrzeć, aby zauważyć różnicę.

Dachówki fotowoltaiczne

Montaż dachówki fotowoltaicznej na łatach | © Solteq

Rynek dachówek słonecznych jest duży. Są dostępne odpowiednik dachówki słonecznej dla prawie każdego rodzaju dachówki ceramicznej. Są modele, w których moduł fotowoltaiczny jest zintegrowany z ceramiczną dachówką pod kolor. Są dostępne gonty w kształcie zwykłych dachówek lub innych rodzajów konstrukcji, które czasami można zaprojektować bardzo indywidualnie – dowolny wybór kolorów w niektórych modelach, a nawet można określić tekstury na powierzchni.

Dachówki fotowoltaiczne – kształt jak ceramiczna dachówka

Dachówki fotowoltaiczne są, jak tradycyjne dachówki ceramiczne, układane na łatach w zasadzie dokładnie w ten sam sposób. Ponieważ niektórzy producenci produkują dachówki fotowoltaiczne według wymiarów ceramicznych dachówek – można je również instalować w połączeniu z istniejącymi dachówkami. Małe moduły słoneczne (dachówki fotowoltaiczne) idealnie nadają się do renowacji dachu i nowej konstrukcji.

Jedyna różnica w stosunku do tradycyjnych pokryć dachowych podczas montażu: poszczególne dachówki (panele) fotowoltaiczne muszą być ze sobą połączone za pomocą złączy kablowych. Ponieważ jednak pracują w obszarze niskiego napięcia, okablowanie nie powoduje problemów ani podczas instalacji, ani w przypadku zagrożenia pożarowego.

Dachówki fotowoltaiczne w porównaniu

W porównaniu z innymi systemami fotowoltaicznymi montowanych na dachu, pokrycie dachowe dachówkami fotowoltaicznymi jest zdecydowanie najmniej widoczne –  najbardziej harmonizują w z ogólnym kształtem i wyglądem dachu. Ze względu na stosunkowo małe elementy, systemy dachówki fotowoltaicznej można bardzo dobrze doprasować do nachylonych części dachu.

Dachówki fotowoltaiczne w porównaniu

Porównanie systemów fotowoltaicznych: z panele fotowoltaiczne  (po lewej), standardowymi modułami dachowymi (w środku) i gonty fotowoltaiczne (po prawej) | © skeeze / pixabay.com CC0; © 3S Solar Plus; © Solteq

Przed podjęciem decyzji o produkcie należy zastanowić się, które warianty są odpowiednie dla własnego dachu energetycznego. Na rynku dostępne są trzy typy:

  • klasyczny wygląd dachówki
  • klasyczny gont dachowy
  • inne płaskie konstrukcje, które można układać modułowo


Jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze jest wydajność, za pomocą której można uzyskać energię słoneczną. Dostępne w handlu dachówki fotowoltaiczne mają moc około 10 do 30 Watt-Peak (Wp). Przecięta wydajność na metr kwadratowy wynosi około 90 Watt-Peak (Wp). Aby uzyskać system fotowoltaiczny o mocy 10 kWp (standardowe założenie dla domu jednorodzinnego), należy zainstalować dachówki fotowoltaiczne na powierzchni dachu 111 metrów kwadratowych.

Dla porównania, wydajność mocy na metr kwadratowy jest nieco niższa dla dachówek fotowoltaicznych. Potrzebujesz więcej powierzchni dla tej samej wytworzonej energii:

rodzaj instalacjipole powierzchni
System fotowoltaiczny na dachu60 m²
Fasadowe panele fotowoltaiczne100 m²
Dachówki fotowoltaiczne111 m²

 

Oprócz wspomnianej wydajności istnieje kilka innych aspektów, które są ważne, gdy chcesz pokryć dach dachówką fotowoltaiczną. Okres żywotności. Ogólnie rzecz biorąc, trudno jest oszacować jej żywotność, ale producenci dachówek fotowoltaicznych dają gwarancje co najmniej 20 lat na wytwarzanie energii (80 procent mocy po 20 latach eksploatacji) i co najmniej 30 lat na odporność na warunki atmosferyczne.

Całkowity czas bezpiecznej  eksploatacji wynosi około 30 do 40 lat w zależności od warunków kinematycznych. Dla porównania: zwykłe ceramiczne dachówki bez modułów fotowoltaicznych mogą pozostać na dachu od 60 do 80 lat, zanim zostaną wymienione. Można założyć, że dachówki fotowoltaiczne zachowują swoją funkcję ochronną dachu przez długi czas, nawet jeśli elementy fotowoltaiczne już nie produkują energii.

Kolejnym ważnym czynnikiem, który z kolei wpływa na żywotność, jest wytrzymałość. W szczególności, dzięki zastosowaniu wysoce hartowanego szkła specjalnego, standardowe modele dachówek fotowoltaicznej osiągają zwykle najwyższą klasę ochrony przed gradem 4. Oznacza to, że wytrzymują grad o średnicy do 40 milimetrów przy prędkości uderzenia 23 m / s (około 83 km / h). Dla porównania wiele standardowych paneli fotowoltaicznych ma klasę ochrony przed gradem 3, wytrzymując jedynie grad o średnicy do 30 milimetrów przy tej samej prędkości uderzenia.
 

Dachówki fotowoltaiczne – pełna personalizacja

Większość producentów oferuje indywidualną personalizację. Możesz samodzielnie określić wygląd lub kolor z palety kolorów RAL materiału podstawowego i modułu fotowoltaicznego. Naniesienie faktury (oszronienia) na górnej warstwie. Nawet ekskluzywne życzenia klientów i nietypowe wariacje kolorów zostaną spełnione. Za dodatkową opłatą, naniesienie za pomocą czterokolorowego druku cyfrowego indywidualnego wzoru graficznego na warstwie modułu PV.

 

Dachówki fotowoltaiczne kolorystyka, kolory

Dachówki solarne można zindywidualizować | © Solteq

Zalety i wady dachówki fotowoltaicznej

Ich zalety mogą być wykorzystane przez płytki słoneczne, szczególnie w zabytkowych budynkach, gdzie optyka budynków ma szczególne znaczenie. Często zastosowanie dachówek fotowoltaicznych jest również jedyną szansą na uzyskanie systemu PV zatwierdzonego zgodnie z wymogami konserwatora zabytków.

Poza tym dachówki fotowoltaiczne doskonale nadają się do pokrywania niewielkich krzywych konstrukcji dachowych. Można je stosunkowo łatwo zamontować wokół kominów, świetlików i lukarn.

 

 
Minusem dachówek fotowoltaiczny jest ich rzeczywistych wydajność na dachu, która jest znacznie niższa niż w przypadku standardowych paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na dachu.  Potrzebna jest prawie dwa razy większa powierzania dachu do uzyskania tej sam wydajności. Ponadto koszty są znacznie wyższe niż w przypadku innych systemów fotowoltaiczny dachowych.    
 

Producenci dachówki fotowoltaicznej / gonty fotowoltaiczne

 
ProducentSiedzibaRodzaj
AutarqPrenzlau (Niemcy)klasyczne dachówki (faliste lub płaskie)
Gasser CeramicRapperswilklasyczne dachówki (płaskie)
Gielleplast Thermoplastic MouldingPancalieri (Italien)klasyczne dachówki (płaskie)
GSK Advanceng AGMalters
prostokątny, płaski, bezramowy, dowolny kolor ceramiczny według palety RAL
Hanergy Thin Film PowerHongkong (China)klasyczne dachówki (faliste)
MegasolDeitingenklasyczne dachówki (płaskie), w „pełnej czerni”, „terakocie” lub w wersjach zindywidualizowanych
SolteqOberlangen (Niemcy)gonty klasyczne
SolteqOberlangen (Niemcy)gont dachowy kwadratowy, czarny
TeslaPalo Alto (USA)gonty strukturalne, gładkie w stylu toskańskim lub łupkowe

 

Podsumowanie

Dzięki dachówkom fotowoltaicznym osiągniesz idealną optyczną integrację swojego systemu fotowoltaicznego z pokryciem dachowym. Dachówki fotowoltaiczne można dostosować do własnych upodobań i wymagań wizualnych. Jednak to idealne rozwiązanie optyczne ma swoją cenę.

Koszty dachówki fotowoltaicznej są droższe. Dla tej samej wydajności (10 kWp) układu fotowoltaicznego, przy 111 m2 potrzebujesz prawie dwa razy więcej powierzchni dachu niż przy użyciu standardowych paneli fotowoltaicznych.

Trend cenowy w dziedzinie fotowoltaiki ogólnie spada, dachówki fotowoltaiczne mogą stać się bardziej przystępne cenowo w przyszłości – a tym samym bardziej popularne na naszych dachach.

https://www.energieheld.ch/solaranlagen/photovoltaik/solarziegel

Przeczytaj również…

Historia fotowoltaiki: od efektu fotoelektrycznego po globalny boom fotowoltaiczny
fotowoltaika

Historia fotowoltaiki: od efektu fotoelektrycznego po globalny boom fotowoltaiczny

Historia fotowoltaiki sięga 1839 roku, kiedy francuski fizyk Alexandre Edmond Becquerel odkrył efekt fotoelektryczny. Stwierdza…
Producenci paneli fotowoltaicznych w Niemczech
fotowoltaika

Producenci paneli fotowoltaicznych w Niemczech. Fotowoltaika z Niemiec

Lista – producenci paneli fotowoltaicznych w Niemczech Oczywiście istnieje wiele innych firm na świecie, które…