Po co inwestować w technologię słoneczną?
Pomimo wszystkich celów klimatycznych, zużycie energii przez prywatne gospodarstwa domowe na cele mieszkaniowe w ostatnich latach wzrosło. Spalanie gazu i ropy naftowej oraz wytwarzanie energii elektrycznej zanieczyszczają środowisko i klimat. Energiom odnawialnym można przeciwdziałać. Ale dzieje się zdecydowanie za mało. Przykład: Ciepła woda wytwarzana przez systemy słoneczne odpowiada średnio za mniej niż 1,5 procent zużycia energii przez prywatne gospodarstwa domowe. Eksperci radzą, aby dachy wykorzystywać znacznie więcej do celów energetycznych.
Jakie są dostępne opcje wykorzystania energii ze słońca?
Każdy zainteresowany technologią słoneczną musi od samego początku odpowiedzieć na pytanie: Jakiego rodzaju powinno być wykorzystanie energii słonecznej? W zależności od lokalizacji, orientacji i kształtu budynku istnieje kilka przydatnych opcji do wyboru:
- Pasywne wykorzystanie energii słonecznej w budynku: dzięki inteligentnej architekturze wiele można osiągnąć przy niewielkim wysiłku. Kiedy słońce jest nisko w zimie, duże okna po stronie południowej mogą zatrzymać dużo ciepła. Nowoczesne okna oferują do tego dobre warunki.
- Ogrody zimowe: Przedłużki szklane umieszczone przed domem mogą służyć jako „osłona przeciwsłoneczna” i „strefa buforowa” przed fasadą. Jednak energię można tu naprawdę zaoszczędzić tylko wtedy, gdy nie są ogrzewane zimą.
-
Kolektory powietrza: wykorzystują efekt cieplarniany, tzn. Wychwytują energię świetlną za szybą. Ciepło może być doprowadzane do domu za pomocą systemu wentylacji lub za pomocą pompy ciepła.
- Kolektory słoneczne: do produkcji ciepłej wody, a coraz częściej również do wspomagania ogrzewania, słoneczne systemy grzewcze z różnymi typami kolektorów i wielkości magazynowych cieszą się coraz większą popularnością.
- Moduły energii słonecznej: Fotowoltaika oferuje możliwość konwersji energii słonecznej bezpośrednio w energię elektryczną i doprowadzenia jej do sieci.
Dobre powody, aby stać się aktywnym
Właściciele domów są rozpieszczani wyborem. Wszystko idzie w parze – a już na pewno nie wszystkie jednocześnie. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zdecydować, który projekt powinien mieć priorytet:
- Zastanów się, jakie prace zostaną wkrótce wykonane w domu. Jeśli dach i tak wymaga remontu, szczególnie korzystna może być jednoczesna instalacja systemu solarnego.
- Jeśli fasada wymaga renowacji, nie należy ograniczać się do tynkowania i docieplania. Na ścianach od strony południowej istnieją alternatywy: usuń stare okna i powiększ otwory okienne, aby uzyskać miejsce na duże fronty okien.
- Jeśli wkrótce trzeba zmodernizować instalację grzewczą lub ciepłą wodę, jest to idealny czas na instalację systemu słonecznego w tym samym czasie.
Inwestuj w przyszłości, wykorzystaj energię odnawialną
Chociaż prace budowlane wymagane w perspektywie krótko- lub średnioterminowej mogą być pożądaną okazją do zastanowienia się nad wykorzystaniem energii odnawialnej i do jej opłacalnego wykorzystania. Ale budowniczych nie powinna kusić ta możliwość podejmowania decyzji, których później żałują. Przykład: kolektory ciepłej wody są tak niekorzystnie umieszczone na dachu, że prawie nie ma miejsca na późniejszą instalację modułów energii słonecznej.
Ciepła woda i nie tylko?
Im mniejsza przestrzeń po zalanej słońcem południowej stronie domu, tym ważniejsze jest nadanie priorytetu. Kolektory do produkcji ciepłej wody pracują z wysoką wydajnością i zwykle potrzebują tylko 4 do 6 metrów kwadratowych. Kolektory próżniowe szczególnie skutecznie wykorzystują małe obszary; często wystarczą tutaj dwie trzecie tego obszaru.
Wskazówka: Nowoczesne systemy grzewcze, zarówno kotły kondensacyjne, jak i pompy ciepła zasilane energią elektryczną, wytwarzają ciepłą wodę o względnie niskiej wydajności. Jeżeli słońce podgrzewa ciepłą wodę przez kolektory słoneczne, zwiększa to wydajność systemu grzewczego. Jeśli to możliwe, należy uwzględnić opcję, że prędzej czy później kolektory mogą również wspierać ogrzewanie.W przypadku domów jednorodzinnych w tym przypadku wymagane są zwykle od 10 do 15 metrów kwadratowych.
Fotowoltaika teraz czy później?
Systemy energii słonecznej wymagają znacznie więcej miejsca na budynku. Pożądane są 20, 30 lub więcej metrów kwadratowych dla modułów słonecznych. Ich ceny nadal spadają w ostatnich latach.
Wskazówka: Biorąc pod uwagę niskie stopy procentowe i niższe ceny, inwestycja może być obecnie korzystna. W każdym razie zalecamy dokładne porównanie cen z kilkoma instalatorami – i nie tylko z lokalnymi. Ceny zależą między innymi od tego, czy instalator może uzyskać atrakcyjną zniżkę poprzez masowe zamówienie wielu modułów i przekazuje jej część w postaci korzystnych cen. Czy inwestycja się opłaca, zdradza nam kalkulator Solary . Inwestuj bezpiecznie i wybieraj produkty wysokiej jakości od znanych producentów, które niezawodnie gwarantują ich wydajność.
Więcej możliwości
Konstruktorzy, którzy specjalnie szukają sposobów wykorzystania energii słonecznej, często odkrywają w domu niesamowitą liczbę powierzchni, na których można zainstalować moduły i / lub kolektory.
- Dach południowy: jeśli duża część dachu pochyla się w kierunku południowym, można tu zainstalować nie tylko liczne moduły fotowoltaiczne, ale także niektóre kolektory do wykorzystania termicznego.
- Południowo-wschodni i południowy zachód: dachy o tej orientacji zmniejszają wydajność o mniej niż 10 do 20 procent.
- Płaskie dachy: duże powierzchnie i dogodne opcje montażu, że dostępne są dachy w dogodnych miejscach dla różnych rodzajów systemów solarnych.
Wskazówka: Do generowania energii słonecznej nachylenie modułu o 30 stopni jest optymalne, nawet przy 20 do 50 stopni, wydajność jest prawie mniejsza. Systemy solarne do ciepłej wody często korzystają z większego nachylenia – szczególnie jeśli mają również wspierać ogrzewanie: powinny być oparte w miarę możliwości na niskim słońcu w miesiącach zimowych. W lecie to nie aż tak istotne, ponieważ i tak występuje nadwyżka energii słonecznej.
Skorzystaj także z fasady
Jeśli dachy są nachylone w kierunku wschód-zachód, optymalnym obszarem jest południowa ściana szczytowa. Na przykład można zamontować podstawy kątowe, na których montowane są moduły lub kolektory.
Wskazówka: Skorzystaj z efektów ubocznych modułów i kolektorów przymocowanych do fasady. Chronią okna przed deszczem i służą jako cień w lecie.

© Wagner Solar GmbH
Ogród zimy, altana, garaż, wiata garażowa…
Ogrody zimowe i inne obficie przeszklone przedłużenia często cierpią w lecie w nieznośnym upale. Najlepsze rozwiązanie problemu: jeśli wybierzesz systemy słoneczne zamiast szklanych dachów, zaoszczędzisz na złożonej technologii zacieniania. Może to być również przydatne na tarasach. Nawet dachy parkingów samochodowych stanowią miejsce dla systemów słonecznych; często stają się większe i są łatwo dostępne do celów montażowych.
Wskazówka: Nie tylko dachy i fasady nadają się jako lokalizacja. Również attyki balkonów lub tarasów oferują korzystne możliwości, lub nasyp przed domem. Zaleta: Stamtąd rurociągi do kotłowni mogą być czasami układane bardzo łatwo i na niewielką odległość.

© Stiftung Warentest
Stwórz przestrzeń dla słońca!
Tanie miejsce na układ słoneczny znajduje się prawie w każdym domu lub w nim. Wiele przykładów pokazuje, że technologię solarną można również zintegrować architektonicznie – jako obiekt flagowy.
Teksy ze strony: www.test.de