Historia fotowoltaiki sięga 1839 roku, kiedy francuski fizyk Alexandre Edmond Becquerel odkrył efekt fotoelektryczny. Stwierdza to, że elektrony mogą być uwalniane z metalu przez napromieniowanie jego powierzchni światłem (fotonami). Pojawienie się powstającego napięcia elektrycznego nazywa się efektem fotoelektrycznym.

Calvin S. Fuller, chemik w Bell Labs z jednym z pierwszych ogniw słonecznych (Źródło: APS Physics)

Calvin S. Fuller, chemik w Bell Labs z jednym z pierwszych ogniw słonecznych (Źródło: APS Physics)


Praktyczne zastosowanie fotowoltaiki nastąpiło jednak dopiero sto lat później. Russel S. Ohl, badacz półprzewodników z amerykańską firmą Bell Labs, odkrył w 1940 r., że elektryczność wytwarzana jest w oświetleniu próbek krzemu. W 1954 r. Bell Labs zaprezentował publicznie pierwszy moduł fotowoltaiczny. Moduły miały już wydajność 6%, ale nadal były stosunkowo drogie w produkcji.

Na początku moduły fotowoltaiczne były wykorzystywane głównie w podróżach kosmicznych, ponieważ mogły dostarczać satelitom energię elektryczną dłuższą niż akumulatory. Tylko państwowe programy wsparcia, które zostały zainicjowane przez wiele krajów, aby pomóc w wprowadzeniu fotowoltaiki na rynek, ostatecznie przyniosły technologii decydujący przełom.

Od tego czasu wydajność modułów stale się poprawia, a koszt modułu gwałtownie spadł w ostatnich latach. Moduły fotowoltaiczne są dziś masowo produkowane na linii montażowej, a Chiny są zdecydowanie największym producentem paneli fotowoltaicznych w zglobalizowanym świecie.

Info: https://www.wegatech.de/ratgeber/photovoltaik/photovoltaikanlagen/

Przeczytaj również…

Fotowoltaika, czy do montażu instalacji fotowoltaicznej nadają się tylko dachy południowe?
fotowoltaika

Fotowoltaika, czy do montażu instalacji fotowoltaicznej nadają się tylko dachy południowe?

Fotowoltaika, czy do montażu instalacji fotowoltaicznej nadają się tylko dachy południowe, czy dach skierowany na…
Dachówki fotowoltaiczne
fotowoltaika

Dachówki fotowoltaiczne – pokrycia dachowe przyszłości?

Dachówki fotowoltaiczne to dachówki i system fotowoltaiczny w jednym. Jeśli chcesz produkować własną ekologiczną energię…