Mieć dach nad głową – to jedno z podstawowych marzeń i dążeń naszych najodleglejszych przodków.
Dążenie jak najbardziej uzasadnione – to przecież dach chroni przed deszczem, słońcem i wiatrem. Na przestrzeni ewolucji człowieka była to najpierw jaskinia, gałęzie i skóry zwierząt tworzące szałas; trzcina i słoma.
Później już w czasach Etrusków i starożytnego Babilonu, starożytnego Egiptu czy kultury Majów i Inków pojawiają się formowane z gliny płytki i pierwsze płytki łupane ze skał. W strefie obfitego występowania lasów nasi przodkowie wykorzystują w konstruowaniu zadaszenia płaty kory drzew a później drewniane gonty.
Opanowanie techniki pozyskiwania a później i przetwarzania metali, przede wszystkim miedzi, i umiejętność rozklepywania tego metalu na płaskie, cienkie elementy daje praktycznie początek powszechnego stosowania blach w ogóle a miedzi szczególnie na, nie tylko, pokrycia dachowe.
W tym opracowaniu chcemy przedstawić możliwość zastosowania miedzi na dachach. Z materiału, który właściwie zastosowany zapewni dobre pokrycie i wykończenie dachu w estetyczny, trwały i ekologiczny.