Skip to main content

Rekonstrukcja zabytkowej korony szczytowej kopuły budynku Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu

Na podstawie rysunku technicznego, dostarczonej podstawy kopuły oraz zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków firma Protec Sp. z o.o. dokonała rekonstrukcji korony szczytowej kopuły budynku Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu.

Rekonstrukcja zabytkowej korony szczytowej kopuły budynku Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu

 

Wykonaliśmy dokładną replikę korony z wysokiej jakości blachy miedzianej. Wykonano drewnianą konstrukcję, która symulowała elementy połączeniowe na budowie, do której zostały przykręcone profilowane stopy montażowe połączone z nierdzewną ramą korony. Powstała solidna forma do której zostały zamontowane ozdobne blachy czołowe z miedzi.

Pomyślano również o odwodnieniu korony. Powstały kanały odpływowe z wylewkami, które odprowadzają wodę deszczową na zewnątrz kopuły.

Dodatkowe wzmocnienia z płaskowników miedzianych, które łączą u podstawy krzyż i zwieńczenie korony, wzmacniają całość konstrukcji, co czyni ją wyjątkowo odporną na porywiste wiatry. Nadają koronie elegancki i klasyczny charakter.

Nie lada wyzwaniem dla naszych metaloplastyków okazała się rekonstrukcja bogatych w detale zdobień, które zostały odtworzone jedynie na podstawie archiwalnego zdjęcia, bowiem korona od czasów II Wojny Światowej nie istniała i brakowało jakichkolwiek wzorców.

Rekonstrukcja zabytkowej korony szczytowej kopuły budynku Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu

Rekonstrukcja zabytków - rekonstrukcja korony szczytowej kopuły budynku 1

Rekonstrukcja zabytków - rekonstrukcja korony szczytowej kopuły budynku 2Rekonstrukcja zabytków - rekonstrukcja korony szczytowej kopuły budynku 3

Rekonstrukcja zabytków - rekonstrukcja korony szczytowej kopuły budynku 4

Rekonstrukcja zabytków - rekonstrukcja korony szczytowej kopuły budynku 5

Rekonstrukcja zabytków - rekonstrukcja korony szczytowej kopuły budynku 6

Rekonstrukcja zabytków - rekonstrukcja korony szczytowej kopuły budynku 7

Rekonstrukcja zabytków - rekonstrukcja korony szczytowej kopuły budynku 8