Rynny co ile haki. Prawidłowy montaż haków rynnowych
Odległość między poszczególnymi hakami nie powinna być zbyt duża; najbardziej racjonalne jest montaż haków rynnowych do krokwi o ile odległość między nimi nie jest większa niż 80cm.
W każdym innym przypadku haki należy mocować np. na dodatkowym deskowaniu tak, aby odległość między nimi wynosiła od 50 do 80cm. Optymalna odległość haka dla rynny stalowej to około 60 cm.
Haki mocujemy do krokwi gwoździami karbowanymi (ryflowanymi) w rozmiarze min. 4*65mm lub większym z uwzględnieniem odpowiedniego materiału (dla stali ocynkowanej gwoździe ocynkowane lub nierdzewne, dla stali nierdzewnej gwoździe ze stali nierdzewnej, dla miedzi gwoździe miedziane).
Pamiętaj o odpowiednim pochyleniu!
Zawieszenie rynny dachowej wbrew pozorom nie jest sprawą prostą – łatwo można popełnić wiele błędów. Podstawą jest pamięć o tym, aby zawieszenia haków – a tym samym rynny dachowej – gwarantowało jednolite pochylenie w stronę spustu wody. Pochylenie to nie powinno być mniejsze niż 0,3%, czyli 3mm na każdym metrze rynny.
Rozróżniamy haki nakrokwiowe i doczołowe
O ile montaż haków doczołowych jest względnie prosty (montaż do deski czołowej dachu lub do czoła krokwi z zachowaniem spadku) o tyle montaż haków nakrokwiowych jest bardziej skomplikowany. Odpowiedni spadek regulowany jest miejscem gięcia haka rynnowego.
Rodzaje haków rynnowych
Jak zamontować haki i rynnę?
W internecie można natknąć się na całą masę rożnych wideo-poradników, odnośnie montażu systemy rynnowego i haków rynnowych. Nam przydał szczególnie dwuipółminutowy film, który w prosty i ciekawy sposób przedstawiony montaż haków i orynnowania.